Jag,  Sjukskriven/Arbete

Söndagen den 8 juni 2025 – Pingstdagen

Idag blev det sovmorgon, jag gick inte upp förrän klockan 8:30 men vaknade tidigare. Jag låg kvar i sängen och läste på mobilen.

Efter frukosten åkte jag och hämtade dottern och C. Vi åkte över bron till Borgholm, för jag var sugen på att gå en promenad och bada i kallbadhuset i Borgholm.

Det blev en fin promenad och vi stannade även för lite lunch vid kaffetorpet som ligger i närheten av Solliden. Det passade bra för C var också hungrig. Dottern och jag tog kroppkakor men det var inte de godaste jag ätit.

Sedan körde vi hem och jag lämnade av dottern och C och sedan fortsatte jag hemåt. Väl hemma blev det bara chill och jag hann även sova en stund. I eftermiddag har vi inte gjort så mycket.

Vi fick ta en tur till Biltema för att köpa en hjälpstartare för vår bil som stått i garaget en tid ska vi lämna till verkstaden imorgon. Bilen ville inte starta men nu lyckades vi starta den med hjälpstartaren och är nu körd till verkstaden. Nycklarna hann vi lämna in på matöppet innan de stängde klockan 21:00. Matöppet ligger precis intill verkstaden så det är bra att man kan lämna in nycklarna där.

Nu ska vi bara ta det lugnt i kväll innan det är dags för sängen.

Kram Susann 💜