Långfredagen den 18 april 2025
Idag vaknade jag upp i Halmstad och det var en grå morgon. Jag sov ganska hyfsat trots att vi hade parkerat i närheten av järnvägsstationen.
Efter frukosten körde vi ner till ställplatsen som låg precis vid Nissan och nu hittade vi en plats. När vi kom hit igår vid 22-tiden var det fullt.
Vi parkerade och fällde ner stödben och plockade ut våra cyklar. Jag passade även på att ta mitt dagliga bad i Nissan. Det var 13 grader i luften och 12,3 grader i vattnet.



Vid 10-tiden cyklade vi en runda in till centrum och sedan till Ica Maxi. Därefter cyklade vi tillbaka till husbilen och fikade och vilade. Jag passade även på att duscha innan vi cyklade till Ingmar, Mats ingifta morbror.
Klockan 14:00 parkerade vi cyklarna utanför hans lägenhet. Camilla, Mats kusin var också där och Ingmars särbo Elisabeth.
Vi fick god mat och fika och det blev ett par trevliga timmar tillsammans.


Vid 18-tiden cyklade vi tillbaka till husbilen och då spelade vi det nya carcassonne. Vi spelade även Hitster, för vi behöver träna på låtarna. Varken Mats eller jag är bra på låtar, artister eller låttitlar.
Ikväll har vi bara tagit det lugnt och jag har läst ut boken som vi har i bokcirkeln, ”Vaxbarnet” av Olga Ravn. Jag blev lite besviken för boken kändes mer lovande än vad den var. Jag ger den bara 2 av 5 poäng. Det kan vara så att jag bara inte fattade riktigt och berättarstilen kändes annorlunda på något sätt. Jag fick lite tankar på Fosses skrivstil när jag läste.
Kram Susann 💜